Istota PenSpinningu

PenSpinning (ang. dosł. 'wirowanie długopisu’, 'kręcenie długopisem’) – odmiana żonglerki kontaktowej, w której używanym przedmiotem jest długopis, ołówek lub coś przypominającego kształtem te przedmioty. Jest to umiejętność polegająca na wprawianiu długopisu w ruch i manipulowaniu nim w taki sposób, aby wykonywał w ręku obroty, przemieszczał się między palcami itp. Osoba uprawiająca pen spinning to pen spinner.

Niestety brak jest szczegółów dotyczących powstania pen spinningu. Początki szacuje się na lata 80 kiedy to Japońscy studenci zaczęli wykonywać pojedyncze triki. Wraz z rozwojem internetu do sieci przeniknął także i pen spinning. Dzięki temu ludzie zaczęli wymieniać się doświadczeniami i powstało wiele nowych kombinacji a zarazem pen spinning taki jakim znamy go dzisiaj.

Kręcić może każdy, niezależnie od wieku i płci, potrzeba jedynie trochę determinacji, silnej woli i motywacji. Nie trzeba mieć szczególnie giętkich palców, ani wymyślnego długopisu. Wystarczy mazak, ołówek, marker lub długopis na tyle długi aby łatwo było wykonywać ewolucje.

Pen spinningu nie da się nauczyć od razu. Potrzeba na to godzin, miesięcy a nawet lat. Należy jednak zacząć od podstaw, jednego z czterech pierwszych tricków zwanych fundamentalami. Początki mogą wyglądać na trudne, warto jednak nie zniechęcać się od razu. Satysfakcja z pierwszego nauczonego triku gwarantowana.

Portal Polskich Pen Spinnerów powstał 28 kwietnia 2006 roku z inicjatywy trzech osób: dantego, Kmibara oraz Hakana którzy poznali się na nieistniejącym już forum dotyczącym żonglerki 11fingers.glt.pl. Na początku była to grupka zapaleńców chcących nauczyć się efektownych trików długopisem. Z czasem rozrosła się do ogólnopolskiej społeczności, do której co roku dołączają nowi pen spinnerzy. Efektowne kręcenie długopisem mimo to nadal zostaje zajęciem niszowym i wyjątkowym.